Czy cisza wyborcza jest niezgodna z konstytucją?

Dodaj temat
  • Autor

    Post

  • Dodane: 07.10.2011 22:30

    Proszę o pomoc specjalistów, gdyż wszedłem w spór z pewnym jegomościem, który uważa, że cisza wyborcza narusza art. 54 konstytucji RP.

    Agitacja to wg Słownika Języka Polskiego: "zjednywanie zwolenników dla jakiejś sprawy". Wg mnie nie bardzo to mi pasuje do a) "wolności wyrażania swoich poglądów" czy b) "pozyskiwania i rozpowszechniania informacji".

    Słowo "agitacja" wzięło się z art. 65 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 16 lipca 1998 r.

    Mój oponent uważa, że nie czytam ze zrozumieniem i w dodatku jeszcze przywołał art. 8 konstytucji RP:

    Zacytował: "1. Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej.
    2. Przepisy Konstytucji stosuje się bezpośrednio, chyba że Konstytucja stanowi inaczej."

    I napisał: "Ustawa jest aktem podrzędnym w stosunku do konstytucji".

    Dlatego bardzo proszę o opinię specjalistów... bo może faktycznie się mylę i cisza wyborcza, jak chce mój oponent, jest sprzeczna z konstytucją.

    Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

  • Dodane: 10.10.2011 13:42

    Bardzo dobrze ujęty problem. Jest owszem taki zapis w konstytucji, jednak jest on ogólnikowy, dlatego wymaga dookreślenia. Taką funkcję pełnią właśnie ustawy. Uczą o tym na drugim roku studiów prawa. Trzeba się odwołać do wykładni najpierw autentycznej a następnie doktryny.

     

    P.S: Poza tym Ordynacja Wyborcza już nie jest stosowana, gdyż od 1.08.2011 obowiązuje kodeks wyborczy. 

Administracja TheDomainer.pl     Realizacja Veneo